Gerçek silahların nasıl çalıştığını biliyor muyuz? Kullandığın silah hakkında  bilgilerin yeterli seviyede mi? Hadi gelin biraz temel seviyeye inelim.

gerçek silah

Ateşli tabancalar Dünya yaşamının bir parçasıdır; silah, en ilkel zamandan tutunda, Eski Batı’nın Colt revolverlerine ve Winchester tüfeklerine ve bugünün Glock tabancalarına kadar tarihimizde yer almıştır.

Maalesef, gün geçtikçe sanki daha fazla silahlar hakkında bilgi seviyemiz azalıyor gibi görünüyor. Daha çok hata yapıyoruz . Daha az biliyoruz. Bu, artan silah şiddeti tüm toplumda silahlara yönelik haklı bir tepki oluşturduğuda açık bir gerçektir.

gerçek silah

Gerçek Bir Silah Nasıl Çalışır

" İşte bu kadar basit bir kavramdır silah dediğimiz şey"

ABD Ateşli Silahlar ve Patlayıcı Maddeler Bürosu (ATF), silah tanımını “Bir patlayıcının etkisiyle bir mermiyi fırlatmak için tasarlanmış herhangi bir şeyi silah olarak tanımlamaktadır” Diğer bir ifadeyle: Bir tüpünüz ve bir merminiz varsa ve mermi bir patlama sonucu tüpten dışarı fırlayacak şekilde tasarlandıysa, ateşli silahınız var demektir. İşte bu kadar basit bir kavramdır silah dediğimiz şey. Bu, patates tabancalarından tutunda tam otomatik makineli tüfeklere kadar her şeyi kapsayan geniş bir tanımdır, ancak silahın ne olduğu ve nasıl çalıştığına dair temel bir tanım sağlar.

" Soruyorum size silah gerçekten nasıl çalışır? "

Hadi temel düzeyde konuşalım çok da karışıklığa gerek yok. Soruyorum size silah gerçekten nasıl çalışır ?  Ateşleme sistem pimine bağlı bir tüp olan namlunun arkasına bir fişek yüklenir. Tetik, ileri doğru hareket eden ateşleme piminin serbest bırakılmasıyla başlayan ve merminin tabanında bulunan küçük bir patlayıcı yükü vuran bir olaylar zincirini başlatan katalizördür. Bu patlama, mermiyi çevreleyen mermi kovanının içine sıkışmış barutu ateşler. Basınç değişikliği, mermiyi gövdeden dışarı ve namludan aşağıya hedefe doğru zorlar.

Şüphesiz ki, silahların sürekli değişimi, incelemeyi ve temel bileşenlerini (tetik, ateşleme pimi vb.) görmeyi zorlaştırıyor. Günümüzün ateşli silahları, 30 veya daha fazla mermi veya birden fazla namlu tutabilen veya tetiğin her çekişinde birden fazla mermi atabilen şarjörlere sahiptir. Bazı silahlarda, bir hedefi tanımlamak veya nişancılığa yardımcı olmak için ışıklar, lazerler, tüfek dürbünleri, iki ayaklılar ve diğer aksesuarlar bulunur. Pek çok silahın oldukça basit çalıştığı doğrudur, ancak teknoloji ilerledikçe, daha yeni modeller sürekli olarak daha karmaşık hale gelmektedir.

İngilizce kaynak