Mermi ile fişek aynı şey midir? 9.9mm mermi en fazla ne kadar uzağa gidebilir? Kaç km hıza sahiptir?

Mermi ile fişek aynı şey değil midir. Yanlış mı biliyorum?

Mermi dediğimiz nesne fişeğe ait bir bölümdür. Çekirdek dediğimiz kısım mermidir. Yani esas görevleri karşı tarafı ürkütmek, etkisiz bırakmak veya öldürmektir. Merminin bir çok boyutu bulunmaktadır. Fakat üretimleri genel olarak standarttır.

Çekirdek dediğin şey mermi midir?

Fişek dört bölümden oluşmaktadır. Kovan, kapsül, barut ve çekirdek. İşte çekirdek dediğimiz kısım bizim mermi dediğimiz nesnedir. 

Fişek şarjöre yerleştirdiğimiz bir maddedir. İçinde barutu da bulunur mermiside yani çekirdeğide yer alır. Tabancanın tetiğine bastığında sevk barutu ateşlenir ve kapsüle çarpar. Bu haraket mermiye çıkış hızı verir. Hadi şimdi mermi görev sende der. Mermi için veda etme vaktidir.

Bildiğimiz üzere en bilindik çekirdek boyutu 9 mm’dir Bunun yanında 5,56, 7,62, 12,7 25, ve 40 mm çaplarda mermi yani çekirdek çeşidi bulunmaktadır.

Ayrıca mermilerin malzemesi kurşundan yapıldığı için yer yer kurşun olarak da adlandırıldığı olmaktadır.

Fişek parçaları nelerdir?

fisek-yapisi

1- Mermi ( Çekirdek )

2- Mermi, barut, kovan ve barutu tutan astarı bir arada tutan parça,

3- Barut,

4- Muhafaza parça,

5- Barutu ateşleyen patlayıcı.

 

Çekirdek fişeğin ilk kısmında yer alan maddedir. Tetik çekildiğinde astardan gelen küçük bir patlama barutu ateşler ve yanmasına sebeb olur. Yüksek derece basınçla çekirdeği iterek namludan çıkmasını sağlar.

En son incelediğimiz Beretta 92s’nin Namlu Hızı Ne Kadardır?

Son derece klas bir silah olarak anılan ve ABD Ordu kuvvesinde yer alan 92s’ten mermin çıktığı ilk hız 335 m/s’dir.

Uzun namlulu silahlarda tabiki daha hızlı ve uzun bir menzile sahiptir. Örneğin Türk yapımı Bora 12 Nişancı Tüfeğinden merminin ilk çıkış hızı 840 m/s olarak ölçülmektedir.

Kısa sorular ile yazımızı sonlandıralım:

1 mermi kaç km hızla gider?

En hızlı mermilerin hızı saniyede 2600 fit, yani 800 metre/saniye civarıdır.

Merminin ilk hızı nedir?

Mermi ilk hızı merminin türüne, kalibresine, namlu çapına göre değişir. Mermi ilk hızı 330 metre/saniye ile 1800 metre/saniye arasında değişebilmektedir.

G3 mermi kaç km hızla gider?

G3 piyade tüfeği ortalama saniyede 800 metre hızla hareket eder.

Mermi suda ne kadar gider?

9 mm’lik bir el tabancası ile ateş ettiğinizde mermi 2 metre kadar suya nüfuz eder. Eğer 2 metreden daha derindeyseniz, su dışından size tabanca ile ateş eden birisine karşı muhtemelen güvende olursunuz.

Mermi mi daha hızlı ses mi?

En hızlı mermilerin 800 metre/saniye civarı ilerlediğini söylemiştik. Buna göre mermi hızı yaklaşık ses hızının iki katıdır.

Yorgun mermi ne oluyor?

Havaya rastgele atışlarda mermi enerjisini kaybeder ve serbest düşme hareketi yapar. Merminin bu hareketine bağlı yaralanmalar nadirdir ve bu yorgun mermi veya düşen mermi yaralanmaları olarak adlandırılır.

Merminin içinde ne var?

Fişeklerdeki çekirdek kısım mermidir. Bir fişeğin içinde ise: kapsül, kovan, barut ve mermi (çekirdek) bulunur. Kurşun elementi  veya kurşun elementi alaşımları genel olarak mermi çekirdeğinin malzemesidir.

Mermi ne kadar gider?

En popüler tabanca olan 9 mm’lik bir tabanca için  bir mermi yaklaşık 1,2 mil (yaklaşık 2 kilometre) yol alır.

Mermi çekirdeği neyden yapılır?

Mermiler çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Kurşun veya kurşun alaşımı tipik mermi çekirdeği malzemesidir.  Mermi dış kısmı, bakır ve çinko alaşımından yapılır. Günümüzde mermilerde kullanılan alüminyum, bizmut, bronz, bakır, plastik, kauçuk, çelik, kalay ve tungsten gibi birçok başka malzeme vardır.